Suspend, Suspend Nedenleri

Amazon’da Satıcı Olmak Neden Hem Çok Zor Hem Çok Kolay ?

Her şeyden önce düzenli  olarak söylediğimiz gibi Amazon şuan hem dünyanın tepesinde bulunması sayesinde eriştiği ekonomik güç, hem de global çapta ulaştığı kişi sayısı ile bir e-ticaret, alış-veriş sitesinden ziyade dünyanın en büyük tedarik zinciri olmuş durumda.  Durum bu olunca bu sisteme dahil olmanın zorluğu su götürmez bir gerçek ama avantaj sağlayan kısımları da yok değil.

Hepimizin bildiği gibi Amazon tek bir bütün değil, bu tedarik zincirini oluşturan ayrı ayrı ülkelere ayrılmış Pazar yerleri mevcut. Bu Pazar yerlerinin en gözdesi Kuzey Amerika yani Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksikadan oluşan Pazar yeridir. Peki bu Pazar yeri neden en gözde ? Aslında sorunun yanıtı basit en fazla kullanıcı ve ilk Pazar yeri olmasıdır. En eski Pazar yerlerinden birisi olması, çok fazla alıcıya hitap etmesi, aynı anda üç ülkeye de açılma imkanı sunduğu için sisteme yeni dahil olmak isteyenlerin ilk tercihi büyük çoğunlukla Kuzey Amerika Pazar yeri oluyor  ve bu da ortaya dezavantaj çıkarıyor. Çünkü satıcı sayısının artması rekabet faktörünü çıkarıyor bunun yanında daha da önemlisi alıcı-satıcı oranında dengesizlik ortaya çıkıyor. Doğal olarak sistem bu dengesizliğin önüne geçmek,güvenilir satıcılarla çalışmak ve müşteri memnuniyetini gözetmek için pazara yeni girişlerde detaylı incelemeler yapmakta. Peki avantajımız nedir diye soracak olursanız, yukarıda belirttiğim gibi Amazon sistemi kendi içerisinde Pazar yerlerine ayrılıyor bu Pazar yerlerinin bir çoğu kuzey amerikaya nazaran daha yeni, henüz sistemin bile para kazanmaya yeni başladığı, neredeyse herkese açık, kayıt aşamasını geçmenin çok daha kolay olduğu hedef pazarlardır.

Bu avantaj-dezavantaj durumunu şöyle almak istiyorum;

Öncelikle ne olursa olsun hangi yazılımsal sistem kullanılırsa kullanılsın her zaman kaynak Pazar Kuzey Amerika’dır.  Kuzey Amerika Pazar yerinde satış yapanlar kaynak Pazardan yine kaynak pazara diğer Pazar yerlerine nispeten daha az kar marjları ile satış yapmaktadır. Ancak hedef Pazar yerlerinde bu durum diğerlerinden daha farklı durumda. Kaynaktan alınan ürün hedef pazarın yüksek karlar ile satılabilmekte. Şu konuya değinmek lazım, alternatif Pazar yerlerinde  Kuzey Amerika Pazar yerindeki satış sayılarına erişmeniz mümkün değil ancak belirttiğim gibi Kuzey Amerika’da 10 USD fiyata 10 ürün satarak 100 USD kazanç sağlayabilirsiniz bu durum alternatif Pazar yerlerinde ise aynı ürünü 50 USD fiyata satıp 100 USD kazanç sağlamaya denk geliyor. Birinde 10 müşteriye satış yapıp 100 USD kazanmak bir diğerinde  2 müşteriye satış yapıp 100 USD kazanmak var. Daha az müşteri ile neredeyse aynı tutarlar kazanmanın mümkün olması durumu bizim açımızdan avantaja çeviriyor.

 

Konuyu özetlemek gerekirse, global pazarlara açılmanın, kur farklarından bile kar elde etmenin,

Ek gelir elde etmenin en cazip şekli kesinlikle Amazon’da satıcı olmaktır. Sosyal medyada, genel internet platformlarında var olan bilgi kirliliklerinden zehirlenmemek için yapılması gereken Amazon’un kendi forumlarını takip etmek, konu ile alakalı bildiri sayfalarını incelemek, tek kanal üzerine odaklanmadan ayrıntılı araştırmalar yaparak hizmetler satın almanız, dolandırıcılık ve kalitesiz hizmetten kaçınmak için güvenilir firmalar ve kişiler ile çalışmanızı önerir, sağlıklı güzel günler dilerim.

amazonsuspends.com

–MÜCAHİT BAYKALDI

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir