Suspend, Suspend Nedenleri

Amazon Suspend, Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Amazon suspend

Amazon gibi büyük bir e-ticaret sitesinde mağaza açıp satış yapabilmek  için öncelikle bi takım prosedürlere uymanız gerekmektedir. Amazon.com’da  belirlenen prosedürlere uymadığınız takdirde Amazon Suspend sorunuyla karşılaşmanız mümkün. Satıcı hesabının askıya alınması yani  Amazon Suspend çözümü olmayan bir sorun değildir. Amazon Suspend Nedir? Amazon Suspend sorunu nasıl çözülür? Amazon Suspend olma sebepleri nelerdir? gibi sorularınıza yanıt almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Amazon Suspend Nedir?  

Öncelikle Amazon Suspend Türkçe karşılığına bakıldığında “Suspend”  “askıya almak” yani hesabın askıya alınması anlamına gelmektedir. Amazon Suspend sorunu ile, Amazon’un belirlediği bazı kuralları aşmanız veya protokol  ihlali gibi durumlar söz konusu olduğunda karşılaşabilirsiniz.  Amazon hesabınız Suspend olduğunda; hesabınızdaki ürünlerin listelenmesi  ve mağazanızın satış yapması gibi erişimleriniz engellenir.  

Amazon Suspend Sebepleri Nelerdir?  

1- İlk Kez Mağaza Açmak  

Amazon.com’da açılan her yeni hesap ‘Suspend’ olarak algılanabilmektedir. Çünkü yeni bir hesap açıldığında bir takım eksik veya yanlış bilgilerin olması vb. durumlarda Suspend sorununu yaşamanız mümkün olabiliyor. Yani yeni bir hesaba sahipseniz ve Amazon Suspend sorunu ile karşılaştıysanız, çözümü olmayan bir durumla karşı karşıya değilsiniz.  

2- Eksik veya Yanlış Adres Bilgisi   

Amazon Suspend olmanın bir diğer önemli sebebi de; kayıt olurken adres bilgilerinin eksik, yanlış veya size ait olmayan bir adresi girmeniz olabilir. Kayıt aşamasında  Amazon.com sizden 3 farklı adres istemektedir. Girilen  3 adresten birinde herhangi bir harfin farklı olması ile Suspend sebebi olabilir.  

3- Mağaza Ücretini Ödememek  

Amazon.com ’da satış yapmak için açtığınız bir hesap için aylık  39 USD’lik bir ücret ödersiniz.  Amazon.com’a düzenli olarak kira öder gibi mağaza ödemesini yapmalısınız, aksi takdirde  hesabınız Suspend olur veya kapatılır.   

4- Kopya veya Sahte Hesap Açmak   

Amazon’da aynı kişinin  birden fazla hesap açması protokollere aykırı bir durumdur. Amazon, isim problemlerini ortadan kaldırmak için  isim taraması yapan bir çalışma ekibine ve çeşitli yapay robot uygulamalarını kullanarak denetleme yapmaktadır. Eğer aynı bilgiler üzerine birden fazla hesap oluşturursanız Amazon tarafından tespit edilmesi durumunda hesabınız Suspend olur. Aynı zamanda aynı bilgisayar üzerinden iki farklı Amazon hesabına girilmesi durumunda Amazon tarafından çift hesap kullandığınız algılanabilir ve bu da Suspend sebeplerinden biridir hesabınız bloke olabilir.  

5- Fatura Denetlemesi  

Amazon.com üzerinde sattığınız ürünlere ait faturalar, Amazon tarafından sizden istenebilir bu yüzden faturalarınızı Amazona’a teslim etmezseniz veya faturanız da bir gariplik olduğu tespit edilirse hesabınız kapatılabilir. Fatura konusunda daha dikkatli davranmanız gerekmektedir.   

6- Sertifikanız Yoksa  

Amazon’da milyonlarca farklı ürün satılmaktadır ve bu da milyonlarca kişiye ulaşmak demektir. Bu ürünlerden bazılarını  herhangi bir sertifika olmadan satmanız mümkündür, ancak bazı durumlarda Amazon sizden sattığınız ürünlere dair bir evrak veya sertifika isteyebilmektedir. Eğer ürünlerinizin bir sertifikası yok ise Amazon bu durumu hoş karşılamayacaktır ve hesabınız kapanacaktır.  

Amazon Suspend Sorunu Nasıl Çözülür?  

  • Amazon’a üye olurken dikkat etmeniz gerekenlerden birisi adrestir. Hesap açtığınız sırada sizden istenilen her adres alanına, kredi kartı ekstreniz  üzerinde belirtilen adresi girebilirsiniz. 
  • Sizden istenilen evrakların veya belgelerin Amazon’un belirlemiş olduğu politikaya uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.  
  • Kimlik,pasaport ve sizden istenilen diğer önemli belgeleri Amazon’a aktarırken okunabilir ve net olmasına dikkat edin.
  • Aynı zamanda kredi kartı ekstresi, fatura gibi belgelerinde okunabilir ve net olmasına özen gösterin.  
  • Teslim edeceğiniz bir takım belgelerin ve kayıt olurken girdiğiniz bilgilerin doğruluğuna dikkat edin.  
  • Hesabınız askıya alındıysa eğer Amazon’un Satıcı Bakımı uzmanı ile iletişime geçerek Suspend’e uygun bir dille itiraz edebilirsiniz.  
  • Hesabınızın Suspend’i kaldırıldıktan sonra; satıcı hesabınızdaki lojistik, tedarik ve envanter gibi bazı bilgileri değiştirmeniz gerekebilir.   
  • Amazon’un belirlediği kurallara noksansız uyduğunuzu düşünüyor ve hesabınızı hala Suspend’den kurtaramıyorsanız,  Amazon’un destek sayfasından ulaşın ve sorunun kaynağını öğrenin.  
  • Amazon ile görüşmelerinizde kurumsal dilde bir İngilizce kullanın.

Tüm bu bilgiler ışığında, Suspend sorunlarınızın çözümü için profesyonele ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Amazon Suspends olarak size destek vermekten mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir